Εσπερίδα «Γνώση Ενάντια στο Στίγμα», 18 Ιανουαρίου 2024 στο ΠΓΝΑ

Ημερομηνία Δημοσίευσης:

Με ιδιαίτερη χαρά θα θέλαμε να σας προσκαλέσουμε στην Εσπερίδα με τίτλο: «Γνώση Ενάντια στο Στίγμα» που διοργανώνει ο Εθνικός Συντονιστής για την Αντιμετώπιση των Ναρκωτικών σε συνεργασία με την Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική ΔΠΘ/Π.Γ.Ν.Αλεξανδρούπολης στις 18 Ιανουαρίου 2024, 16.00-20.00, στο Κεντρικό Αμφιθέατρο Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Αλεξανδρούπολης (ΠΓΝΑ).

Στην εσπερίδα θα πραγματοποιηθούν

I. Εργαστήρια τα οποία εστιάζονται στη διαχείριση ανθρώπων με προβλήματα εξάρτησης από ουσίες στα Τμήματα Επειγόντων των Νοσοκομείων και στα βασικά σημεία χρήσης της γλώσσας και της εικόνας για θέματα που αφορούν την ευάλωτη ομάδα πληθυσμού των ατόμων που κάνουν χρήση ουσιών. Περιλαμβάνουν παρουσιάσεις περιστατικών και διάλογο με το κοινό:

«Η χρήση του εγχειριδίου για την αντιμετώπιση επειγουσών καταστάσεων σχετικές με τις εξαρτήσεις» και

«Η χρήση της γλώσσας στην προσπάθεια για την αντιμετώπιση του στίγματος»

Και II. Διάλεξη με θέμα: «Συννοσηρότητα ψυχικής υγείας και εξαρτητικών συμπεριφορών: από τη θεωρία στην κλινική πράξη»

Θα χαρούμε να σας δούμε εκεί!

Τελευταίες Ανακοινώσεις